Chór Jutrzenka

Chór Jutrzenka, który służy oprawą muzyczną Mszy św. (najczęściej w drugą niedzielę miesiąca o godz. 9:30), reprezentuje naszą parafię koncertując podczas świąt lub śpiewając poza parafią poszukuje GŁOSÓW MĘSKICH! Zainteresowanych panów lubiących i potrafiących śpiewać prosimy o kontakt z prezesem chóru Joanną Konrady (tel. 697 610 385) lub o przyjście na próbę do Domu Parafialnego w dowolny wtorek o godz. 19:30. Próby repertuaru prowadzone są przez profesjonalistów, a dla członków chóru, co kilka miesięcy, odbywają się bezpłatne warsztaty wokalne. Serdecznie zapraszamy!

Początkiem działalności chóru było założone 4 września 1927 roku przez Jana i Izabelę Napierałów „Koło Śpiewacze Jutrzenka”. Zespół liczył 50 śpiewaków pochodzących głównie ze Skórzewa i Wysogotowa. Po raz pierwszy artyści Jutrzenki wystąpili 2 lutego 1928 roku w skórzewskim kościele. Jutrzenka od początku działalności wykonywała utwory religijne i świeckie. Na jubileusz pięciolecia chóru ufundowano sztandar, który poświęcono uroczyście podczas „Święta pieśni”, odbywającego się w Skórzewie, 2 lipca 1933 roku. Jubileusz uświetniła orkiestra 57. pułku piechoty z Poznania.  W chórze śpiewali  także aktorzy pierwszej w Skórzewie sceny amatorskiej. Przez pierwsze 12 lat działalności chóru, do 1939 roku, dyrygentem chóru był pochodzący z Lwowa miejscowy nauczyciel i śpiewak Henryk Weissberger. Wraz z wybuchem wojny nastąpiła 32-letnia przerwa w działalności zespołu.

Jutrzenkę reaktywowano dopiero w 1971 roku. Dyrygentem chóru został miejscowy organista Jan Śmigielski. Ostatni występ Jutrzenki, przed kolejną, 22-letnią przerwą w działalności, miał miejsce w 1991 roku podczas Pasterki Bożego Narodzenia w Skórzewie.

Chór ponownie reaktywowano dopiero w marcu 2013 roku z inicjatywy proboszcza Marka Niemira. Dyrygentem został Łukasz Łodygowski, absolwent dyrygentury chóralnej i symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Z Jutrzenką współpracuje także organista pan Łukasz Ksobiraj.

W dniu 29.09.2018 r. parafialny chór Jutrzenka pod dyrekcją Konrada Szymańskiego zaśpiewał podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji wprowadzenia do naszego kościoła relikwii Świętego Ojca Pio.

Obecnie Jutrzenka uświetnia swoim śpiewem kalendarz liturgiczny skórzewskiej parafii. Bierze udział w koncertach okolicznościowych. Chór wykonuje muzykę religijną i świecką. Występuje w połączeniu z innymi chórami lub orkiestrą symfoniczną. Do chóru należy obecnie 30 miłośników śpiewu, głównie z okolic Skórzewa: przedsiębiorcy, nauczyciele, lekarze, artyści. Próby odbywają się co wtorek, w skórzewskim Domu Parafialnym.

profil zespołu na Facebook

profil zespołu na YouTube