Parafia została erygowana 28 listopada 2021r. przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Stanisława Gądeckiego…
Z węgier na polską ziemię paulini przybyli w XIV wieku zakładając klasztor na Jasnej Górze w 1382 roku…
– udzielany w każdą trzecią sobotę miesiąca – godzina 15:00.
Katecheza chrzcielna i instrukcja dla rodziców i chrzestnych w piątek przed sobotą chrzcielną o godzinie 18.30 w Domu Parafialnym.
Rodzice dziecka winni wybrać dla niego rodziców chrzestnych, którzy mają obowiązek wspomagać rodziców naturalnych lub opiekunów prawnych w katolickim wychowaniu dziecka. Spełnia się ten wymóg prawa także wówczas, gdy w obrzędzie chrztu św. uczestniczy tylko jeden z rodziców chrzestnych (Synod Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008, statut 511 § 1).
Kto może zostać rodzicem chrzestnym?
Chrzestnym może zostać osoba, która jest katolikiem, wyznającym swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła, ukończyła 16 lat i przyjęła sakrament bierzmowania (por. Synod Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008, statut 511 § 2, Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 874. § 1).
Kto nie może zostać rodzicem chrzestnym?
Chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w związku niesakramentalnym (kontrakt cywilny lub bez żadnych zobowiązań prawnych) oraz młodzież, która nie uczestniczy w szkolnej katechizacji (por. Synod Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008, statut 511 § 3).
Wykaz dokumentów potrzebnych do chrztu:
Rodzice dziecka, jeżeli nie ma temu przeszkód, powinni przed chrztem skorzystać z sakramentu pokuty (nie mogą skorzystać z sakramentu pokuty osoby żyjące ze sobą bez ślubu kościelnego – a więc tylko po ślubie cywilnym czy też w tzw. konkubinacie)
Pierwsza Komunia Święta to szczególne święto dla dzieci, które po raz pierwszy przyjmują sakrament Eucharystii pod postacią Hostii. Dzieci do tego dnia przygotowują się cały rok.
Terminy I Komunii Św. w roku 2023, które zostały ustalone na podstawie, dotychczas złożonych deklaracji:
• SP w Dąbrowie w sobotę 29 kwietnia, w kaplicy pw. Bł. St. Wyszyńskiego o godz. 10:00 kl. IIIA, a godz. 11:30 kl. IIIB i IIIC
• SP nr 2 w Skórzewie w sobotę 6 maja w kościele Św. Marcina i Wincentego M. o godz. 10:00 kl. IIIA, IIIB, IIIC o godz.12.00.
• SP nr 1 w Skórzewie w kościele Św. Marcina i Wincentego M., w niedzielę 21 maja o godz. 12:30, kl. IIIA i IIIB, o godz. 11:00 kl. IIIC i IIID
• Dzieci klas III z innych szkół także w niedzielę 21 maja 9:30 lub 11:00 (uzgodnienie po złożeniu wszystkich deklaracji).
W przyszłym roku Pierwsza komunia św. odbędzie się:
Dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie będzie w sobotę 27.04.2024 r. w kaplicy.
Dla dzieci ze szkoły Podstawowej Nr 1 będzie w sobotę 11.05.2024 r. w kościele św. Marcina i Wincentego w Skórzewie.
Dla dzieci ze szkoły Podstawowej Nr 2 będzie w sobotę 25.05.2024 r. także w kościele św. Marcina i Wincentego w Skórzewie.
Bierzmowanie to sakrament wprowadzający w dojrzałość w wierze, przejawiającej się w duchu wiary, aktywnym uczestnictwie w życiu religijnym, odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła oraz dojrzałej modlitwie.
Pomocą w systematyczności (aby się nie zaniedbać), -jest książeczka
I. Wiara
Wiara jest otwarciem się i przyjęciem Boga, który przychodzi na modlitwie, w Kościele, w sakramentach, w drugim człowieku i w słowie Bożym. „U początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej czy jakiejś wielkiej idei, ale spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym decydujące ukierunkowanie”. Wiara jest relacją z Bogiem, który kocha i pragnie z nami rozmawiać.
II. Pismo Święte
Pismo Święte to księgi święte spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, zawierające prawdy objawione przez Boga. W skład Kanonu wchodzą: Stary Testament (46 ksiąg) i Nowy Testament (27 ksiąg). „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” (św. Hieronim) – rzeczywiście wiara zależy od tego, czy słuchamy słowa Bożego: „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś co się słyszy jest słowo Chrystusa” (Rz 10,17). Biblię należy czytać z szacunkiem i miłością jako słowo Boga skierowane osobiście do każdego z nas. Nasze powinności wobec Pisma Świętego to: słuchanie, czytanie, studiowanie, uczenie się na pamięć oraz posłuszeństwo.
III. Modlitwa
1. Modlitwa to osobiste wzniesienie serca, myśli i duszy do Boga, w której możemy się z Nim spotkać i doświadczyć Jego miłości.
2. Można modlić się:
3. Formy modlitwy:
4. Mała szkoła modlitwy:
IV. Sakramenty
1. Sakramenty są widzialnymi znakami niewidzialnej łaski Bożej, znakami Jego obecności i miłości. Bóg niejako staje się widzialny w swoich sakramentach.
2. Wszystkie sakramenty zostały ustanowione przez Chrystusa i dlatego są skuteczne, bo są dokonywane przez Niego. Składają się z widzialnej materii (np. woda, chleb i wino), słowa (np. słowa konsekracji) i niewidzialnej łaski.
3. Podział sakramentów:
a) sakramenty wtajemniczenia (wprowadzają w wiarę):
b) sakramenty uzdrowienia:
c) sakramenty służące komunii (wspólnocie):
V. Miłość braterska
1. „Wszystko, co uczyniliście jednemu, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40)
2. „Albowiem On, Syn Boży, przez wcielenie swoje zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem”. Bóg naprawdę w rzeczywisty sposób jest obecny w drugim człowieku. Można odkryć tę Jego obecność w sobie samym dzięki modlitwie i odczuciom duchowym. Zwyczajnym sposobem działania Boga jest przychodzenie przez drugiego człowieka.
3. „Wyobraźnia miłosierdzia” jest zadaniem wynikającym z faktu, iż wszyscy jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni. Pozwala ona zobaczyć w człowieku potrzebującym cierpiącego Jezusa, w który szczególny sposób jednoczy się z ubogim, chorym i cierpiącym.
4. Miłosierdzie realizuje się przez uczynki, słowo i modlitwę. Uczynki miłosierdzia:
Co do ciała: Co do duszy:
VI. Konieczność pracy nad sobą
1. Bóg nieustannie kształtuje nasze serca i prowadzi nas do pełnej i prawdziwej dojrzałości, wolności i świętości. Ten, kto nie pracuje nad sobą ryzykuje nie tylko pogrążeniem się w niewolę grzechu i nieuporządkowanych przywiązań, ale również tym, że nawet będąc dorosłym człowiekiem on i jego bliscy będą cierpieć z powodu jego niedojrzałości.
2. Aby pracować nad sobą trzeba stosować w swoim życiu konkretne wskazania:
VII. Chrzest
Chrzest to sakrament jednoczący nas z Chrystusem, gładzi grzechy (w tym grzech pierworodny), przywraca nam godność dziecka Bożego i włącza nas do wspólnoty Kościoła. Jest pierwszym sakramentem i bramą do pozostałych sakramentów. Udziela się go poprzez trzykrotne polanie głowy wodą i wypowiedzenie słów: „ Januszu/Grażyno, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Sakrament pojednania
Sam Jezus ustanowił sakrament pojednania, kiedy ukazał się apostołom w dniu Zmartwychwstania i polecił im: „Przyjmijcie Ducha Świętego. Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone; którym zatrzymacie, są zatrzymane. Tylko Bóg może przebaczyć nam grzechy, które są dobrowolnym i świadomym odejściem od Boga. Konsekwencje grzechu to: śmierć, zerwanie przyjaźni z Bogiem, zerwanie więzi z Kościołem, osłabienie moralne, potępienie. Dzielimy je na śmiertelne i lekkie. Jednak Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi ku człowiekowi, aby go podnieść. Dzieje się to w sakramencie pokuty – to właśnie tam Jezus przebacza nam grzechy, jedna z Kościołem, daje pokój, radość i przywraca utraconą godność. Warunkami dobrej i ważnej spowiedzi są:
– konkretne – koncentrujące się na jednym wybranym grzechu
– realne – czyli możliwe do zrealizowania
– pokorne – ze świadomością, że bez Boga nie zwyciężymy
VIII. Eucharystia
1. Eucharystia (będąca Dziękczynieniem, Ucztą, Ofiarą i Komunią) jest sakramentem, w którym Jezus daje nam samego siebie. Pod postacią chleba i wina Jezus jest realnie i prawdziwie obecny. Chrystus ustanowił Eucharystię podczas Ostatniej Wieczerzy sprawowanej z uczniami w przeddzień śmierci na krzyżu.
2. Jezus jest obecny na Mszy św. w zgromadzeniu liturgicznym, słowie Bożym, osobie kapłana oraz w chlebie i winie.
3. Msza święta składa się z:
4. Eucharystia jednoczy nas z Bogiem i Kościołem, daje nam życie wieczne, chroni przed grzechem i uzdalnia do życia według Ewangelii.
5. Chrześcijanin uczestniczy we Mszy św. w każdą niedzielę i święta nakazane, ponieważ jest to Dzień Pański, dzień zmartwychwstania Jezusa. Kto świadomie i dobrowolnie zaniedbuje świętowanie niedzieli znieważa samego Boga, przekracza bezpośrednio 3. przykazanie Boże i popełnia grzech śmiertelny.
IX. Zagrożenia duchowe
1. Głównym sprawcą zła jest zły duch – byt duchowy, obdarzony rozumem, stworzony przez Boga jako dobry, który odrzucił Boży plan raz na zawsze. Może wpływać na ludzi poprzez kuszenie, zwodzenie, kłamanie, dręczenie, zniewalanie. Symbole i imiona: szatan (gr. przeciwnik, nieprzyjaciel), diabeł (gr. oskarżyciel), Lucyfer (gr. „niosący światło”), ojciec kłamstwa, kusiciel, zabójca, wąż, smok.
2. Zły duch nieustannie atakuje człowieka. Człowiek jednak jest bezpieczny gdy się modli, żyje w stanie łaski uświęcającej, korzysta z sakramentów, czyta słowo Boże, jest czujny i przeciwstawia się podstępom złego ducha.
3. Papierosy i narkotyki to używki, których używanie godzi w V przykazanie. Picie alkoholu powinno być zawsze z umiarem, w zależności od wieku, stanu zdrowia i innych okoliczności. Praktykowanie magii, wróżbiarstwa, wywoływanie duchów, korzystanie z religii wschodu czy sekt jest bardzo niebezpieczne, gdyż praktyki są sprzeczne z wiarą w jednego Boga i są formą bałwochwalstwa.
4. Jezus przyszedł, aby pokonać diabła i dać człowiekowi wolność. Bóg daje siłę, aby przeciwstawić się diabłu i jego kuszeniu oraz wyzwolić się z różnych zniewoleń.
X. Kościół
1. Kościół to coś więcej niż tylko instytucja. Jest to wspólnota ludzi ochrzczonych i wierzących w Chrystusa. Założycielem Ludu Bożego jest Bóg, który pragnie nas zbawić nie pojedynczo, ale we wspólnocie. Zasadą życia Kościoła i gwarancją jego trwałości jest obecność Ducha Świętego, który podtrzymuje lud Boży w jedności i uświęca jego członków.
2. Zadaniem Kościoła jest być Matką wychowującą swoje dzieci, aby osiągnęły świętość i chrześcijańską dojrzałość. Kościół jest znakiem i narzędziem zjednoczenia z Bogiem oraz jedności wszystkich ludzi.
3. Najgłębszym obrazem Kościoła jest Ciało Chrystusa, którego jesteśmy członkami. Każdy w tym Ciele ma swoje miejsce, powołanie, niezastąpione zadanie – każdy jest potrzebny. Dlatego każdy może powiedzieć, że jest Kościołem i jest za ten Kościół odpowiedzialny.
4. Kościół jest:
XI. Bóg jest miłością
Bóg stworzył człowieka „z nadmiaru” swojej miłości, aby nas uczynić uczestnikami swojego szczęśliwego życia. Jesteśmy na ziemi, aby poznać i pokochać Boga, który jest Miłością. Każdy człowiek pragnie takiej miłości bezwarunkowej, nieskończonej, bezinteresownej, odwiecznej i wiecznej, sprawiedliwej i miłosiernej, wiernej, cierpliwej i wyrozumiałej – którą może dać Bóg.
Człowiek jest grzesznikiem
1. Grzechem jest słowo, czyn lub zamiar, którym człowiek świadomie i dobrowolnie występuje przeciwko prawdziwemu porządkowi rzeczy, jakie przewidziała Boża miłość.
2. „Zapłatą za grzech jest śmierć” (Rz 6,23)
3. Człowiek uzyskuje przebaczenie grzechów, gdy się nawróci, a kapłan w imię Boże wypowie
nad nim formułę rozgrzeszenia.
Jezus jest Panem
1. Bóg, aby nas wybawić od śmierci, podarował nam w swoim Synu „lekarstwo dające nieśmiertelność” – Bóg poszedł na śmierć zamiast nas, choć na to nie zasłużyliśmy. Bóg – umierając na krzyżu, w najbardziej haniebny sposób – wszedł w najpotworniejszą otchłań ludzkiej męki.
2. Jezus zmartwychwstał – dowodem na to są relacje wielu świadków, którzy z Nim się spotkali. Jezus żyje, pokonując śmierć, szatana i grzech.
3. Wiara jest odpowiedzią człowieka Bogu, który chce nas zbawić; jest uznaniem, że Jezus jest jedynym Panem i Zbawicielem. Bez Niego nic uczynić nie możemy. Wiara zaczyna się od spotkania Chrystusa.
4. Wiara wzrasta, gdy wyrzekamy się grzechu i zła, słuchamy słowa Bożego, przyjmujemy sakramenty i przez modlitwę pozostajemy z Panem Jezusem w stałej relacji.
XII. Duch Święty
1. W dzień Pięćdziesiątnicy Bóg zesłał na apostołów Ducha Świętego, który umocnił ich do realizacji swojego powołania.
2. Duch Święty jest trzecią Osobą Boską. Jego symbole to: ogień, wiatr, woda, gołębica.
3. Duch Święty przez dary i charyzmaty uzdalnia ludzi do budowania wspólnoty wierzących,
czyli Kościoła.
4. Bierzmowanie to sakrament, w którym otrzymujemy Ducha Świętego i stajemy się w pełni odpowiedzialnymi członkami Kościoła. Bierzmowania udziela biskup poprzez nałożenie rąk i namaszczenie olejem krzyżma, połączone ze słowami: „N., przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.
5. Dary Ducha Świętego:
• Dar mądrości – aby umiejętnie rozróżniać dobro od zła i dążyć do zjednoczenia z Chrystusem
• Dar rozumu – aby właściwie pojmować prawdy wiary
• Dar rady – aby podejmować właściwe wybory
• Dar męstwa – aby bronić wartości i przeciwstawiać się pokusom
• Dar umiejętności – aby w odpowiedni sposób służyć Bogu i Kościołowi
• Dar pobożności – aby doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi
• Dar bojaźni Bożej – aby stawiać Boga na pierwszym miejscu.
Sakrament Namaszczenia Chorych jest sakramentem uzdrowienia, o czym świadczą słowa wypowiadane przez kapłana podczas udzielania tego sakramentu: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen.”
Dlatego sakrament Namaszczenia Chorych nie jest udzielany osobom zmarłym – należy pamiętać, żeby wezwać kapłana odpowiednio wcześnie.
Odwiedziny chorych
Chorych i osoby starsze naszej parafii, które nie są w stanie uczestniczyć we mszy św. w kościele, odwiedzamy z sakramentami (spowiedź, Komunia św., namaszczenie chorych) w pierwsze soboty miesiąca od godz. 9:00.
Chorych można zgłaszać w biurze parafialnym lub telefonicznie (w nocy kapłana należy wzywać tylko osobiście).
Co należy przygotować?
Posługa nadzwyczajnych szafarzy Najświętszego Sakramentu – każda niedziela po mszy świętej o godz. 9:30 bądź 11:00
Można zgłaszać prośbę o przyniesienie Komunii Świętej w biurze parafialnym lub zakrystii.
proboszcz
duszpasterz
Wikariusz
duszpasterz
duszpasterz
duszpasterz
Parafia pw. bł. Stefana Wyszyńskiego
ul. Ks. Kozierowskiego 19
60-185 Skórzewo
Telefon : 668 689 484